Home Informatii Utile Membrii Publicitate Business Online
Abonamente

Despre noi / Contacte

Evenimente Culturale

 

Românii de pretutindeni
Puncte de vedere
Pagina crestină
Note de carieră
Condeie din diasporă
Poezia
Aniversari si Personalitati
Interviuri
Lumea nouă
Eternal Pearls - Perle Eterne
Istoria noastră
Traditii
Limba noastră
Lumea în care trăim
Pagini despre stiintă si tehnică
Gânduri pentru România
Canada Press
Stiri primite din tara
Scrisorile cititorilor
Articole Arhivă 2023
Articole Arhivă 2022
Articole Arhivă 2021
Articole Arhivă 2020
Articole Arhivă 2019
Articole Arhivă 2018
Articole Arhivă 2017
Articole Arhivă 2016
Articole Arhivă 2015
Articole Arhivă 2014
Articole Arhivă 2013
Articole Arhivă 2012
Articole Arhivă 2011
Articole Arhivă 2010
Articole Arhivă 2009
Articole Arhivă 2008
Articole Arhivă 2007
Articole Arhivă 2006
Articole Arhivă 2005
Articole Arhivă 2004
Articole Arhivă 2003
Articole Arhivă 2002








 
Informatii Utile despre Canada si emigrare.
Inregistrati-va ca sa puteti beneficia de noile servicii oferite Online.
Business-ul dvs. poate fi postat Online la Observatorul!
Anunturi! Anunturi! Anunturi! la Publicitate Online

 
Sărbătoarea muzicii și a Crăciunului pe scena Filarmonicii "George Enescu"

În preajma Crăciunului, Filarmonica "George Enescu" invită publicul în zilele de joi, 22 decembrie și vineri, 23 decembrie la ultimele concerte programate în stagiunea simfonică din anul 2022. La pupitrul Orchestrei simfonice a Filarmonicii se va afla dirijorul francez Nicolas Simon, iar ca soliste vor evolua violonistele Sarah și Deborah Nemțanu, născute la Bordeaux într-o familie de muzicieni de origine română, cu remarcabile cariere internaționale.

Programul propune pentru început Preludiile de Franz Liszt, o lucrare impetuoasă prin care s-a consacrat un nou gen, poemul simfonic, cu o lume sonoră impresionantă, marcată de bucuria apoteozei finale dinainte anunțate. În continuare, solistele Sarah și Deborah Nemțanu vor interpreta un cuplu de concerte pentru două viori și orchestră. Primul dintre ele, Concertul în re minor pentru două viori și orchestră, BWV 1043 de Johann Sebastian Bach este pe cât de familiar, pe atât de iubit de muzicieni și melomani deopotrivă. Ca o punte peste secole, Concertul în re major pentru două viori și orchestră de Bohuslav Martinu , creat în jurul anului 1950, a fost descris, cu destul umor, de către compozitor în corespondența sa drept o lucrare "probabil nu la fel de reușită ca cea a lui Bach, dar poate prima de felul său după Bach". În partea a doua a serii, Suita „Spărgătorul de nuci” de Piotr Ilici Ceaikovski are darul de a trezi copilul din fiecare dintre noi și de a ne transporta într-o lume magică, cu zâne, prinți fermecați și soldăței din turtă dulce, ce translează între un decor mundan, de sărbătoare a Crăciunului și unul feeric, de vis devenit astfel realitate; totul prinde viață pe tărâmul dulciurilor și în palatul fermecat din Confiturenburg.

Ateneul Român
Joi, 22 decembrie 2022, ora 19
Vineri, 23 decembrie 2022, ora 19
Orchestra simfonică a Filarmonicii „George Enescu”
Dirijor
NICOLAS SIMON
Soliste
SARAH NEMȚANU
DEBORAH NEMȚANU

Program
Franz Liszt - Poemul simfonic „Preludiile”, S.97
Johann Sebastian Bach - Concertul în re minor pentru două viori și orchestră, BWV 1043
Bohuslav Martinu - Concertul în re major pentru două viori și orchestră, H. 329
Piotr Ilici Ceaikovski - Suita „Spărgătorul de nuci”, op. 71a

Mai multe informații despre acest concert pot fi găsite aici:
https://www.fge.org.ro/calendar

Biroul de presă al Filarmonicii "George Enescu"
Tel. +40213146711
www.fge.org.ro






Biroul de presă al Filarmonicii "George Enescu"    12/15/2022


Contact:

Home / Articles  |   Despre noi / Contacte  |   Romanian Business  |   Evenimente  |   Publicitate  |   Informatii Utile  |  

created by Iulia Stoian