Home Informatii Utile Membrii Publicitate Business Online
Abonamente

Despre noi / Contacte

Evenimente Culturale

 

Românii de pretutindeni
Puncte de vedere
Pagina crestină
Note de carieră
Condeie din diasporă
Poezia
Aniversari si Personalitati
Interviuri
Lumea nouă
Eternal Pearls - Perle Eterne
Istoria noastră
Traditii
Limba noastră
Lumea în care trăim
Pagini despre stiintă si tehnică
Gânduri pentru România
Canada Press
Stiri primite din tara
Scrisorile cititorilor
Articole Arhivă 2018
Articole Arhivă 2017
Articole Arhivă 2016
Articole Arhivă 2015
Articole Arhivă 2014
Articole Arhivă 2013
Articole Arhivă 2012
Articole Arhivă 2011
Articole Arhivă 2010
Articole Arhivă 2009
Articole Arhivă 2008
Articole Arhivă 2007
Articole Arhivă 2006
Articole Arhivă 2005
Articole Arhivă 2004
Articole Arhivă 2003
Articole Arhivă 2002








 
Informatii Utile despre Canada si emigrare.
Inregistrati-va ca sa puteti beneficia de noile servicii oferite Online.
Business-ul dvs. poate fi postat Online la Observatorul!
Anunturi! Anunturi! Anunturi! la Publicitate Online

 
Cea de-a 90-a ediție a Premiilor Oscar

„The Shape of Water” a câștigat patru premii din 13 nominalizări, inclusiv Cel mai bun film și Cel mai bun regizor pentru Guillermo del Toro. „Dunkirk” a câștigat trei premii; „Blade Runner 2049”, „Coco”, „Darkest Hour” și „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” au primit câte două premii fiecare.

Frances McDormand a câștigat premiul pentru Cea mai bună actriță în rol principal pentru „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” și a insistat ca fiecare femeie nominalizată să o susțină de-a lungul serii în care s-au făcut declarații despre incluziune, prin care actorii cer la semnarea contractelor ca 50% din echipă și distribuție să fie diversă.

Ceremonia a marcat campaniile „Me Too” și „Time’s Up” cu un segment prezentat de actrițele Ashley Judd, Salma Hayek și Annabella Sciorra, care toate l-au acuzat pe Harvey Weinstein de comportament sexual necorespunzător.

Iată câştigătorii şi nominalizaţii la principalele categorii:

Cel mai bun film
„The Shape of Water” – Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Nominalizări:
„Call Me by Your Name” – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito
„Darkest Hour” – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
„Dunkirk” – Emma Thomas, Christopher Nolan
„Get Out” – Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele
„Lady Bird” – Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill
„Phantom Thread” – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi
„The Post” – Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

Cel mai bun regizor
Guillermo del Toro – „The Shape of Water”

Nominalizări:
Christopher Nolan – „Dunkirk”
Jordan Peele – „Get Out”
Greta Gerwig – „Lady Bird”
Paul Thomas Anderson – „Phantom Thread”

Cel mai bun actor în rol principal
Gary Oldman – „Darkest Hour”

Nominalizări:
Timothee Chalamet – „Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis – „Phantom Thread”
Daniel Kaluuya – „Get Out”
Denzel Washington – „Roman J. Israel, Esq”

Cea mai bună actriţă în rol principal
Frances McDormand – „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Nominalizări:
Sally Hawkins – „The Shape of Water”
Margot Robbie – „I, Tonya”
Saoirse Ronan – „Lady Bird”
Meryl Streep – „The Post”

Cel mai bun actor în rol secundar
Sam Rockwell – „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Nominalizări:
Willem Dafoe – „The Florida Project”
Woody Harrelson – „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins – „The Shape of Water”
Christopher Plummer – „All the Money in the World”

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Allison Janney – „I, Tonya”

Nominalizări:
Mary J. Blige – „Mudbound”
Lesley Manville – „Phantom Thread”
Laurie Metcalf – „Lady Bird”
Octavia Spencer – „The Shape of Water”

Cel mai bun scenariu original
„Get Out” – Jordan Peele

Nominalizări:
„The Big Sick” – Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani
„Lady Bird” – Greta Gerwig
„The Shape of Water” – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Martin McDonagh

Cel mai bun scenariu adaptat
„Call Me by Your Name” – James Ivory (după Andre Aciman)

Nominalizări:
„The Disaster Artist” – Scott Neustadter, Michael H. Weber (după Greg Sestero, Tom Bissell)
„Logan” – Scott Frank, James Mangol, Michael Green (după James Mangold inspirat de personajele din benzile desenat „X-Men”)
„Molly’s Game” – Aaron Sorkin (după Molly Bloom)
„Mudbound” – Virgil Williams, Dee Rees (după Hillary Jordan)

Cel mai bun film de animaţie
„Coco” – Lee Unkrich, Darla K. Anderson

Nominalizări:
„The Boss Baby” – Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
„The Breadwinner” – Nora Twomey, Anthony Leo
„Ferdinand” – Carlos Saldanha
„Loving Vincent” – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

Cel mai bun film străin
„A Fantastic Woman” (Chile) – Sebastián Lelio

Nominalizări:
„The Insult” (Liban) – Ziad Doueiri
„Loveless” (Rusia) – Andrey Zvyagintsev
„On Body and Soul” (Ungaria) – Ildikó Enyedi
„The Square” (Suedia) – Ruben Östlund

Cel mai bun cântec original
„Remember Me” („Coco”) – Miguel ft. Natalia Lafourcade

Nominalizări:
„Mighty River” („Mudbound”) – Mary J. Blige
„Mystery of Love” („Call Me by Your Name”) – Sufjan Stevens
„Stand Up for Something” („Marshall”) – Andra Day ft. Common
„This Is Me” („The Greatest Showman”) – Keala Settle, The Greatest Showman Ensemble

Cea mai bună coloană sonoră
„The Shape of Water” – Alexandre Desplat

Nominalizări:
„Dunkirk” – Hans Zimmer
„Phantom Thread” – Jonny Greenwood
„Star Wars: The Last Jedi” – John Williams
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Carter Burwell

Cea mai bună editare de sunet
„Dunkirk” – Richard King, Alex Gibson

Nominalizări:
„Baby Driver” – Julian Slater
„Blade Runner 2049” – Mark Mangini, Theo Green
„The Shape of Water” – Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
„Star Wars: The Last Jedi” – Matthew Wood, Ren Klyce

Cea mai bună mixare de sunet
„Dunkirk” – Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo

Nominalizări:
„Baby Driver” – Julian Slater, Tim Cavagin, Mary H. Ellis
„Blade Runner 2049” – Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
„The Shape of Water” – Christian Cooke, Brad Zoern, Glen Gauthier
„Star Wars: The Last Jedi” – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Stuart Wilson

Cea mai bună cinematografie
„Blade Runner 2049” – Roger Deakins

Nominalizări:
„Darkest Hour” – Bruno Delbonnel
„Dunkirk” – Hoyte van Hoytema
„Mudbound” – Rachel Morrison
„The Shape of Water” – Dan Laustsen

Cea mai bună editare de film
„Dunkirk” – Lee Smith

Nominalizări:
„Baby Driver” – Paul Machliss, Jonathan Amos
„I, Tonya” – Tatiana S. Riegel
„The Shape of Water” – Sidney Wolinsky
„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” – Jon Gregory

Cele mai bune costume
„Phantom Thread” – Mark Bridges

Nominalizări:
„Beauty and the Beast” – Jacqueline Durran
„Darkest Hour” – Jacqueline Durran
„The Shape of Water” – Luis Sequeira
„Victoria & Abdul” – Consolata Boyle

Cele mai bune efecte vizuale
„Blade Runner 2049” – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover

Nominalizări:
„Guardians of the Galaxy Vol. 2” – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
„Kong: Skull Island” – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
„Star Wars: The Last Jedi” – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, Chris Corbould
„War for the Planet of the Apes” – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joel Whist




Raul A.    3/5/2018


Contact:

Home / Articles  |   Despre noi / Contacte  |   Romanian Business  |   Evenimente  |   Publicitate  |   Informatii Utile  |  

created by Iulia Stoian