Articole Arhiv� 2003
Articole Arhiv� 2002

Ana Padurariu Campioana Nationala a Canadei la Gimnastica - Junioare

Ana Padurariu este un nume cunoscut in lumea gimnasticii artistice feminine din Canada dar si de peste hotare.
Gimnasta romanca de 13 ani din Whitby, antrenata de renumita Elena Davydova si de Valery Yahchybekov la clubul Gemini din Oshawa face cinste comunitatii romanesti din Canada datorita rezultatelor deosebite obtinute la campionatele nationale si internationale de gimnastica artistica.

Anul acesta Ana a concurat ca junioara in echipa nationala de gimnastica a Canadei participand la campionatele internationale organízate la Jesolo, Italia si Montreal, Quebec si la campionatele nationale de la Halifax, Nova Scotia si Edmonton, Alberta. Cu toate ca numai anul acesta a avut varsta de junioara, anul trecut a fost invitata sa participe cu echipa de junioare la doua competitii internationale unde a reusit sa se afirme, Ana fiind cea mai tanara dintre concurente.

Munca, curajul, tenacitatea cu care se Ana antreneaza peste 30 de ore pe saptamana, precum si experienta castigata anul trecut au ajuta-o sa devina pentru a treia oara consecutiv Campioana Nationala la Gimnastica la categoría ei de varsta.
Campionatele Nationale de Gimnastica a Canadei au avut loc in Edmonton in perioada 31 mai – 4 iunie 2016. Cu punctajul total obtinut la toate aparatele s-a clasat pe primul loc la junioare si a treia in randul seniorilor care acum se pregatesc sa plece la olimpida de la Rio. La finalele pe aparate a castigat medalia de aur la paralele si barna.

O deosebit de frumoasa surpriza a fost intalnirea cu echipa de junioare a Romaniei la Concursul International de Gimnastica Gymnix de la Montreal din martie 2016.
La acest concurs Ana a avut cel mai mare puctaj din echipa Canadei fiind a sasea din cele 31 concurente din opt tari.
Ana a castigat medalia de argint la sol la concursul final pe aparate. Echipa Canadei, condusa de Ana s-a clasat pe locul trei, iar echipa Romaniei pe locul 5.
Din echipa Canadei mai face parte o romanca Victoria Jurca care se antreneaza in Montreal.

Un alt prestigios concurs international la care Ana a participat a fost cel din Jesolo, Italia care a avut loc in perioada 16 – 21 martie 2016. La acest concurs Ana s-a clasat pe locul patru dupa trei americance, iar la finala pe aparate a iesit pe locul patru la sol.

Am dori sa multumim pe aceasta cale antrenorilor si tuturor celor care o sustin si o incurajeaza pe sportiva noastra.